x

Subject - Chemistry:

Basics

MCQ - 499-2685

Question:

A 5.2 molal aqueous solution of methyl alcohol, CH3OH is supplied. What is the mole fraction of methyl alcohol in the solution?

  1. 0.050
  2. 1.100
  3. 0.190
  4. 1.100

Correct Answer: D

Explanation:

molality of aqueous solution = 5.2 mol kg-1
Therefore, the number of moles of methyl alcohol in 1 kg of solvent (water) = 5.2 mol
And the number of moles of solvent (water) = weight / molar mass = 1000 g / 18 g mol-1 = 55.55 mol Hence:
Mole fraction of methyl alcohol = nMeOH /nMeOH + nwater = 5.2 / 55.55 + 5.2 = 0.08559

Record Performance

645 MCQ for effective preparation of the test of Basics of Chemistry section.

Read the MCQ statement: A 5.2 molal aqueous solution of methyl alcohol, CH3OH is supplied. What is the mole fraction of methyl alcohol in the solution? , keenly and apply the method you have learn through the video lessons for Basics to give the answer. Record your answer and check its correct answer and video explanation for MCQ No. 499-2685.

How to Answer

Solve the question for MCQ No. and decide which option (A through D/E) is the best choice to answer the MCQ, then click/tap the blue button to view the correct answer and it explanation.

Share This Page