The weight of AgNO3 (mol. mass= 170) present in 100 ml of its 0.25 M solution is:
: No of moles of AgNO3 / volume in liter = molarity (x/170) / 0.1 = 0.25 X = 4.25
645 MCQ for effective preparation of the test of Basics of Chemistry section.
Read the MCQ statement: The weight of AgNO3 (mol. mass= 170) present in 100 ml of its 0.25 M solution is: , keenly and apply the method you have learn through the video lessons for Basics to give the answer. Record your answer and check its correct answer and video explanation for MCQ No. 554-2740.