The cost of Type 1 rice is Rs. 15 per kg and Type 2 rice is Rs. 20 per kg. If both Type 1 and Type 2 are mixed in the ratio of 2 : 3, then the price per kg of the mixed variety of rice is:
Let the price of the mixed variety be Rs. x per kg. By rule of alligation, we have:
Let the price of the mixed variety be Rs. x per kg.
By rule of alligation, we have:
1297 MCQ for effective preparation of the test of Mixture of Word Problems section.
Read the MCQ statement: The cost of Type 1 rice is Rs. 15 per kg and Type 2 rice is Rs. 20 per kg. If both Type 1 and Type 2 are mixed in the ratio of 2 : 3, then the price p .... ety of rice is: , keenly and apply the method you have learn through the video lessons for Mixture to give the answer. Record your answer and check its correct answer and video explanation for MCQ No. 175-12942.